4 فایده نگاه کردن به اثر هنری برای ذهن

هنر، هزاران سال است که نقش اساسی را در زندگی روزمره انسانها بازی می‌کند: از ابزاری برای بیان و ارتباطات، تا نمایش مفاهیم معنوی و … اما فراتر از جنبه های عاطفی و اجتماعی آن، فایده نگاه کردن به اثر هنری برای مغز ما چیست؟

به ما کمک می‌کند تا اطلاعات را بهتر پردازش کنیم

از اوایل کودکی، یکی از راهها برای پیدا کردن درک و تجسم، خلق کردن یا نگاه کردن به آثار هنری بوده است. این روش بهتر از عناصر زندگی واقعی و تخیلات عمل می‌کند. طراحی یا نقاشی، کاتالیزور درمانی برای به دست آوردن دیدگاههای جدید، بیان خود و رسیدن به آرامش است. از نظر زیست شناسی، دانشمندان یک قدم به اثبات این نظریه نزدیک‌تر شده اند!

محققان علوم اعصاب در دانشگاه تورنتو نقاشی را به 330 شرکت کننده در 7 کشور نشان دادند در حالی که با MRI مغز آنها را اسکن می کردند. نتایج این مطالعه به وضوح نشان داد كه نگاه به هنر منجر به افزایش فعالیت در سیستمهای مغزی می‌شود كه زیربنای «پردازش آگاهانه و معنادهی به اطلاعات جدید» است.

بنابراین نگاه به هنر به ما کمک می کند تا دنیای پیرامون خود را بهتر درک کنیم.

حال ما را خوب می‌کند

تقریباً همه ما در زندگی احساسات خوب را تجربه کرده ایم. نگاه کردن به یک اثر هنری خاص می‌تواند آن احساسات را زنده کند. این چیزی بیش از تحسین رنگ یا شکل اثر است و زیربنای عصبی دارد.

پروفسور سمیر سکی ، رئیس زیبایی شناسی عصبی کالج دانشگاه لندن، این موضوع را در یک مطالعه ثابت کرد. تیم وی مجموعه تست هایی را انجام دادند که اسکنMRI  افراد را در حال تماشای 30 اثر هنری ثبت کردند. هر اثر هنری توسط تیم تحقیقاتی در طیف “زیبا” تا “زشت” قرار داده شده بود.

او دریافت که «وقتی شما به اثر هنری نگاه می‌کنید – خواه منظره، اشیاء بی جان، آبستره یا پرتره باشد – فعالیت قوی در قسمتی از مغز وجود دارد که به لذت مربوط است. برای یک نقاشی زیبا، جریان خون به مغز افزایش می یابد، درست همانطور که با نگاه کردن به کسی که دوستش دارید افزایش می‌یابد. این یعنی که هنر مستقیماً به مغز احساس خوبی می‌دهد.

این موضوع همچنین با نتایج مطالعه دانشگاه تورنتو نیز دریافت می‌شود. این محققان دریافتند با نگاه به اثر هنری، مناطق مغز مرتبط با بینایی، لذت و احساسات به طور مداوم فعال می‌شوند.

تابلو نقاشی اسب
اثر استاد فرشاد فردابراهیمی

موجب بهبود مهارت‌های ادراکی ما می‌شود

یک مطالعه در دانشگاه نیویورک توسط دانشمند علوم اعصاب، دکتر ادوارد وسل انجام شد. این مطالعه به دنبال الگوهای واکنش مردم به 109 اثر هنری مختلف بود.

نظرات شخصی ما بسیار ذهنی هستند. برای مثال مدت زمانی که مغز تصمیم می‌گیرد آیا یک قطعه هنری را دوست دارد یا نه کمتر از 330 میلی ثانیه (به اندازه یک فلاش دوربین) است. با این حال نتایج عصبی حیرت انگیزی در این مطالعه بدست آمد.

به نظر می رسد جذاب ترین آثار هنری باعث تحریک مناطق مغز در قشر پیشانی می‌شود که در اندیشه درونی‌نگر نقش دارد. همچنین مناطق اطراف که معمولاً به موضوعات بیرونی‌تر مربوطند نیز فعال می‌شوند. فعال شدن همزمان این دو منطقه یک وضعیت بسیار نادر است.

تقریبا می‌توان گفت فقط هنر است که چند مهارت ادراکی را به طور هم زمان تقویت می‌کند. برخی از متخصصان این نتایج را اینگونه تفسیر می‌كنند كه «مغز ما برای تحسین هنر سیم کشی شده است»!

به بدن ما برای برقراری تعادل مجدد کمک می‌کند

هنر، روشی اثبات شده برای کمک به ما در برابر استرس و بهبود عملکرد مغز و الگوهای تفکر است. در یک سری مطالعات مشخص شده که هنر در بهزیستی فیزیکی ما نیز نقش دارد. در یک مطالعه مشخص شد بین نگاه به هنر و عادی سازی ضربان قلب، فشار خون و حتی سطح کورتیزول ارتباط وجود دارد.

بعلاوه، نگاه کردن به اثر هنری – حتی برای یک دقیقه در روز – به مغز و بدن ما فرصتی می‌دهد تا لحظه‌ای مکث، تأمل و تجدید نیرو کند.

تابلو نقاشی دکوراتیو
اثر استاد فرشاد فردابراهیمی

ما در masterpiece70 مفتخریم که تابلوهای نقاشی و خوشنویسی اثر استاد فرشاد فردابراهیمی را در معرض نمایش و فروش قرار می‌دهیم. هدف ما ارتقاء دسترسی به هنر برای همه است – خواه در فضاهای عمومی، خانه یا محل کار باشد.

منبع: kenny-wilson.squarespace.com
ترجمه: حسینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.