اسب در هنر!

شاید بتوان به جرات گفت که اکثریت ما، چه اهل هنر باشیم یا نه، حداقل یکبار در زندگی خود با نقاشی اسب روبرو شده‌ایم. زیرا حقیقت آن است که نقاشی اسب از رایج ترین آثار هنری است.

ویژگی خاص

اسب ها موجودات زیبایی هستند و این یک واقعیت غیرقابل انکار است. آنها باهوش و وفادار هستند. آنها نه تنها مانند بسیاری از حیوانات باهوش کلمات و احساسات ما را درک می کنند، بلکه ما را نیز به خوبی به یاد دارند. آنها همچنین دارای حافظه ای درخشان از مکان ها هستند و ممکن است از مکانی که به آنها فلاش بک های بد بدهد دوری کنند. اگر با اسب دوست شوید، این دوستی مادام العمر شماست. اگر به اسب توهین کنید، مطمئناً آن را به سرعت فراموش نمی‌کند.

اسب خودم : My Own Horse
اسب خودم : My Own Horse

بهانه نقاشی

آنها اغلب به تنهایی، یا به همراه یک شخص مهم، یا به صورت گروهی، یا همراه انواع وسایل نقلیه نقاشی شده‌اند. مناظر زیبا، میدان‌های جنگ، مسابقات اسب سواری، غرب وحشی، شکار حیوانات، زندگی روستایی و … همواره بهانه‌ای برای نقاشی آنها بوده است. اسب‌ها همیشه در داستان انسان حضور داشته اند، به عنوان یک دارایی ارزشمند و یک همراه منحصر به فرد در زمان جنگ و صلح. در نتیجه ، هنرمندان سراسر جهان تا آنجا که ممکن است آنها را با شکوه به تصویر کشیده اند.

اما آیا هنوز می‌توان در مورد نقاشی اسب صحبت کرد؟

از دیرباز

هنر قدیمی

اسب ها در طول تاریخ در آثار هنری مختلف ظاهر شده‌اند. در مجموعه غارهای لاسکو در جنوب غرب فرانسه قدمت نگاره‌ها از حیوانات مختلف مانند اسب به 17000 سال قبل می رسد. تصویر اسب در هنر مصر و یونان باستان و همچنین آثار رومی رایج بود و آناتومی آنها با دقت مورد مطالعه و کاوش قرار می‌گرفت.

ایرانیان نیز از دیرباز با اسب آشنایی داشتند و در باورهای ریشه‌دار و زندگی روزمرۀ خود آن را چنان پذیرفته بودند که چهره‌های گوناگون فرهنگ آنان با یاد اسب همراه بوده است. حضور عنصر اسب همه‌جا ــ از جای جای اوستا گرفته تا سنگ‌نوشته‌های شاهان هخامنشی، و از داستانهای فراموش‌شدۀ آفرینش تا افسانه‌های هزاران ساله ــ دیده می‌شود.

در حالی که در هنر بیزانس آنها را تنها می‌توان بخشی از مناظر مذهبی دید، تجدید حیات با دوره رنسانس، در قرن 14، زمانی رخ داد که هنرمندان ایتالیایی مانند تیتیان، آندره آ مانتگنا، رافائل و حتی لئوناردو داوینچی آنها را به تصویر کشیدند. این سنت تا دوران باروک نیز ادامه یافت، از طریق نقاشانی مانند پیتر پل روبنز، آنتونی ون دیک و دیه گو ولاسکز.

اسب معاصر

با استقرار ورزش‌های اسب سواری، بسیاری از نقاشان به مسابقات دعوت شدند. یکی از آنها هنرمند امپرسیونیست ادگار دگا بود که بسیاری از صحنه های اولیه مسابقه را به همراه بنجامین مارشال، هنری توماس آلکن ، جیمز وارد، جان فردریک هرینگ پدر و بسیاری دیگر نقاشی کرد. در قرن هجدهم، جورج استابز نام خود را “نقاش اسب” نیز نامید، زیرا او پس از گذراندن هجده ماه کالبد شکافی اجساد اسب، نقاشی‌های بیشماری از آن تهیه کرد. اما شاید مشهورترین نمونه های نقاشی روی اسب تا به امروز توسط هنرمندان فرانسوی تئودور ژریکو و اوژن دلاکروا ایجاد شده است که اسب ها را در بسیاری از آثار هنری خود به تصویر کشیده اند.

در آغاز قرن بیستم ، نقاشی اسب ها در جنبش هایی مانند کوبیسم، سوررئالیسم و ​​اکسپرسیونیسم جای خود را پیدا کردند. هنرمندانی مانند واسلی کاندینسکی، ژان متزینگر، فرانسیس پیکابیا و خوان میرو همگی اسب‌هایی را به تصویر کشیده اند که از نظر سبک، محیط و معنا متفاوت هستند. در بسیاری از این موارد، اسب ها به ندرت بخشی از یک موضوع تاریخی بودند، اما بیشتر به عنوان بخشی از یک نگاه هنری، شاید به دلیل زیبایی‌شان، به کار می‌رفتند.

اعتماد : Trust
اعتماد : Trust

مناسبت اسب با خانه!

آیا تابلو نقاشی اسب برای خانه مناسب است؟

از نظر طبیعی، اسب با سرعت و قدرت همراه است. اسب در زمان قدیم، وسیله اصلی حمل و نقل بوده و قادر است بارهای سنگین را بر پشت خود حمل کند. در نتیجه تابلو نقاشی اسب، نماد آزادی و قدرت است. یکی دیگر از ویژگیهای باورنکردنی اسب این است که او همیشه خود را به نهایت افراط می‌رساند و به طور عمد تعیین می کند که به نقطه هدف خود برسد. به همین دلیل، تصاویر اسب می‌تواند به عنوان نمادی از موفقیت عمل کند. وقتی نقاشی اسب را مشاهده می‌کنید، در شما انگیزه ایجاد می‌کند و به شما یادآوری می‌کند بر اهداف مورد نظر خود تمرکز کنید.

چه تابلو نقاشی اسبی مناسب است؟

اسبهای شاد و در حال حرکت، حس قدرت، پیشرفت ، حرکت رو به جلو و رشد را به القا می‌کنند. مکانی که توصیه می‌شود نقاشی اسب در حال دویدن یا پر انرژی را آویزان نکنید اتاق خواب است. زیرا تصویر غنی از انرژی فعال با اتاق خواب که در آنجا نیازمند احساس آرامش و استراحت هستیم، مناسبتی ندارد.

تعداد اسب ها در نقاشی نیز پر معنا است. نقاشی دو اسب می تواند نمادی از سلامت عشق و ازدواج باشد. در حالی که نقاشی هشت اسب در حال دویدن برای اتاق نشیمن یا دفتر کار مناسب است. تصویر تعدادی اسب در حال دویدن نشان دهنده قدرت کار گروهی در مسیر موفقیت است. بسیار متداول است که گروهی از اسب های دونده را روی دیوار دفتر کار آویزان کنید، زیرا مشارکت و پیروزی گروهی را تلقین می‌کند.

تابلو دکوراتیو ذوالجناح
ذوالجناح – اثر استاد فرشاد فردابراهیمی

سخن آخر اینکه خودتان آثار هنری اسب را هم بر اساس زیبایی و هم معنای آن انتخاب کنید! دیوارهای منزل و دفتر کارتان را با مجموعه نقاشی‌های فوق العاده از اسب در سایت شاهکار درخشان کنید. امکان ارسال به سراسر دنیا وجود دارد.

منابع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.